Xocalı soyqırımından 28 il ötür
Ermənilərin Azərbaycanın Xocalı şəhərində törətdiyi soyqırımından 28 il ötür. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni hərbi birləşmələri Rusiyanın 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə Xocalı şəhərini işğal edərək, burada yaşayan dinc əhaliyə - azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törədib. Erməni silahlı birləşmələri SSRİ dövründən Xankəndi şəhərində dislokasiya olunmuş 366-cı motoatıcı alayının zirehli texnikası və hərbi heyətinin köməyi ilə 1992-ci il fevralın 25-də Xocalı şəhərinə hücuma keçib. Mühasirəyə alınan şəhərin 2500 sakini xilas olmaq üçün Ağdam istiqamətində hərəkət edib. Lakin pusquda dayanan ermənilər dinc sakinləri gülləbaran ediblər. Əsrin faciəsi olan Xocalı soyqırımı nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca və qarı olmaqla, 613 Xocalı sakini qətlə yetirilib, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib. Düşmən gülləsindən 76-sı uşaq olmaqla, 487 nəfər yaralanıb. 1275 nəfər əsir götürülüb. Girov götürülənlərdən 150 nəfərinin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil. Rəsmi hesablamalara görə, qanunsuz erməni silahlı birləşmələri tərəfindən Xocalı şəhərinin işğal edilməsi ilə əlaqədar dövlət əmlakının və xüsusi mülkiyyətdə olan əmlakın məhv edilməsi, talan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan dövlətinə və vətəndaşlarına 140 milyon manatdan (təxminən 170 milyon ABŞ dolları) artıq ziyan vurulub.
1993-cü ildə Bakının Xətai rayonunda Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə abidə ucaldılıb. 1994-cü ildə Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Milli Məclis “26 fevral - Xocalı soyqırımı günü haqqında” xüsusi qərar qəbul edib. Sənəddə hadisənin başvermə səbəbləri və günahkarları təfsilatı ilə açıqlanıb. 2009-cu ilin fevralından isə İslam Konfransı Təşkilatı Gənclər Forumunun (İKGF) Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Baş Koordinatoru Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya Ədalət” kampaniyası keçirilir. Kampaniyanın məqsədi beynəlxalq ictimaiyyətin Xocalı faciəsi ilə bağlı məlumatlandırılması, faciəyə beynəlxalq aləmdə mənəvi-siyasi qiymət verilməsi və beynəlxalq səviyyədə anılmasını təmin etməkdir. Kampaniyanın beynəlxalq əlaqələndirilməsi www.justiceforkhojaly.org saytı vasitəsilə aparılır. Xocalı soyqırımının ildönümü hər il Azərbaycan və dünyanın bir çox ölkəsində hüznlə qeyd olunur. Azərbaycan səfirlikləri və diaspor təşkilatları hər il fevralın 26-da fəaliyyət göstərdikləri ölkələrdə anım mərasimləri təşkil edir, konfranslar keçirirlər. Bu tədbirlərdə ermənilərin Xocalıda törətdikləri vəhşilikləri əks etdirən foto-stendlər, sənədli filmlər nümayiş olunur, soyqırımı həqiqətlərini əks etdirən kitablar sərgilənir. Qeyd edək ki, artıq dünyanın 16 ölkəsinin parlamenti və eləcə də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xocalı soyqırımını tanıyan qərar qəbul edib.

28 years have passed since the genocide committed by the Armenians in the Azerbaijani Khojaly city. On the night of February 25-26, 1992, Armenian armed forces, with the support of the 366th Russian motorized rifle regiment, occupied Khojaly city and carried out brutal massacres against civilians - Azerbaijanis. Armenian armed forces, supported by armored vehicles and personnel of the 366th motorized rifle regiment stationed in the times of the USSR in Khankendi, launched an offensive on Khojaly on February 25. 2500 residents of the city, surrounded, tried to escape, moved in the direction of Agdam. However, the Armenians in ambush shot civilians. As a result of the genocide, which became the tragedy of the century, 613 civilians were killed, including 63 children, 106 women and 70 old people - a total of 613 residents of Khojaly. 8 families were completely destroyed, 25 children lost both parents, 130 children lost one parent, 487 people were injured, including 76 children, 1275 people captured. The fate of 150 people, including 68 women and 26 children, is still unknown. According to official estimates, as a result of the occupation of Khojaly city by the illegal Armenian armed forces, the destruction and plunder of state and private property, the Azerbaijani state and its citizens suffered damage in the amount of $ 170 million. In 1993, a monument to the victims of the Khojaly genocide was erected in the Khatai district of Baku.
In 1994, at the initiative of Heydar Aliyev, the Milli Majlis adopted a special decision “About the Day of the Khojaly Genocide - February 26”. The document set out in details the causes and perpetrators of the tragedy. Since February 2009, with the initiative of the chief coordinator for intercultural dialogue of the Youth Forum of the Organization of the Islamic Conference, Leyla Aliyeva, the Khojaly Justice Campaign launched. The purpose of the campaign is to educate international community relevant to Khojaly tragedy, and moral and political assessment of events by the international community. International campaign coordination is carried out through the website www.justiceforkhojaly.org. The anniversary of the Khojaly genocide is annually celebrated in Azerbaijan and many countries of the world. The embassies and diaspora organizations of Azerbaijan organize memorial ceremonies every year on February 26 and hold conferences. Photo events and documentaries showing the barbarism committed by the Armenians in Khojaly, as well as books telling the truth about this tragedy are shown at these events. It should be noted that the parliaments of 16 countries of the world, as well as the Organization of Islamic Cooperation, decided to recognize the Khojaly genocide.