7 aprel Bakı bulvarının yaranma günüdür
Bu zaman bulvarın salınması bilavasitə dənizkənarı sahilin nizamlanması ilə bağlı məsələ idi. Bu ərazidə tikinti işlərinin başlanması XIX əsrin ikinci yarısında da aparılsa da, Bakı Şəhər Dumasının iclasında Dənizkənarı Bulvarın tikintisi ilə bağlı məsələnin müzakirəsi 1909-cu ildə baş tutmuşdur.  Bakı bulvarı ilkin olaraq indiki Azneft meydanından Dövlət Kukla Teatrına qədər olan ərazini əhatə etmiş, onun ərazisi mərhələli şəkildə genişləndirilmişdir. 1960–70-ci illərdə bulvar ərazisi sürətlə inkişaf etməyə  başlamışdır. Müstəqillik dövründə isə Bakı bulvarının inkişafında tamamilə yeni mərhələ başlamışdır.
1998-ci il 29 dekabr tarixində ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Bakı bulvarına “Milli Park” statusu verilmişdir. Bu mühüm qərar bulvarın idarə edilməsi, saxlanması və inkişafında yeni dövrün başlanğıcı olmuşdur. Son 20 il ərzində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin xüsusi diqqəti sayəsində Dənizkənarı Milli Park həm şərq, həm də qərb istiqamətində genişləndirilmiş, 2012-ci ildə Yeni bulvar, 2015-ci ildə isə Ağ Şəhər bulvarı və Bayıl bulvarı istifadəyə verilmişdir. Dənizkənarı Milli Parkın ümumi sahəsi 215,164 hektara, uzunluğu isə 16,7 kilometrə çatdırılmışdır. Bununla yanaşı, Bakı bulvarının tarixi və estetik görkəminin qorunub saxlanması daim diqqətdə saxlanılmış, 2018-ci ildə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə bərpa olunan “Qu quşları” fəvvarələr kompleksi yenidən Bakı bulvarının əsas simvollarından birinə çevrilmişdir.
Öz unikallığı, ekoloji və ictimai əhəmiyyəti, saxlanması və qorunması sahələrində xüsusi göstəricilərinə görə Dənizkənarı Milli Park 2024-cü ildə Ümumdünya Şəhər Parkları Mükafatının qalibi seçilmişdir.

7 апреля — день создания Бакинского бульвара.
В то время создание бульвара было напрямую связано с благоустройством прибрежной зоны. Хотя строительные работы на этой территории начались ещё во второй половине XIX века, вопрос о строительстве Приморского бульвара был рассмотрен на заседании Бакинской городской думы именно в 1909 году. Первоначально Бакинский бульвар охватывал территорию от нынешней площади Азнефть до Государственного Кукольного Театра, а затем его площадь постепенно расширялась. В 1960–70-х годах территория бульвара начала активно развиваться. В период независимости начался совершенно новый этап в развитии Бакинского бульвара.
29 декабря 1998 года по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева Бакинскому бульвару был присвоен статус «Национального парка». Это важное решение положило начало новому этапу в управлении, содержании и развитии бульвара. Благодаря особому вниманию Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева за последние 20 лет Приморский национальный парк был расширен как в восточном, так и в западном направлении. В 2012 году был сдан в эксплуатацию Новый бульвар, а в 2015 году — бульвары Белого города и Баиловский бульвар. Общая площадь Приморского национального парка достигла 215,164 гектара, а его протяжённость составила 16,7 километра. Наряду с этим, сохранение исторического и эстетического облика Бакинского бульвара также оставалось в центре внимания. В 2018 году по инициативе Первого вице-президента Мехрибан Алиевой был восстановлен комплекс фонтанов «Лебеди», который вновь стал одним из главных символов Бакинского бульвара.
Благодаря своей уникальности, экологической и общественной значимости, а также особым показателям в сфере сохранения и защиты, Приморский национальный парк в 2024 году стал обладателем Всемирной премии городских парков.