Dənizkənarı Milli Park “Green Flag Award” beynəlxalq mükafatına layiq görüldü
Dənizkənarı Milli Park nüfuzlu “Green Flag Award” beynəlxalq mükafatına layiq görülüb. Mükafat dünyanın ən mötəbər park idarəçiliyinin qiymətləndirilməsi sistemlərindən biri kimi, ictimai istirahət məkanlarında yüksək idarəetmə standartlarını, cəmiyyət üçün əlçatan, təhlükəsiz və baxımlı, ekoloji baxımdan dayanıqlı yaşıl ərazilərin saxlanması və inkişaf etdirilməsini qiymətləndirir.
“Green Flag Award” proqramı 1996-cı ildə təsis edilmiş və hazırda 20-dən artıq ölkədə tətbiq olunan beynəlxalq ekoloji qiymətləndirmə sistemidir. Mükafat yalnız yaşıllıqların qorunması, təmizlik və təhlükəsizlik, infrastrukturun vəziyyəti, idarəetmə səmərəliliyi, təbiətə qayğı, ictimai iştirak və inklüzivlik kimi çoxsaylı meyarlar üzrə yüksək göstəricilər əldə edən park və istirahət məkanlarına təqdim olunur.
Dənizkənarı Milli Parkın “Green Flag Award”a namizədliyi bir neçə mərhələdən ibarət beynəlxalq qiymətləndirmə prosesi çərçivəsində həyata keçirilib. Parkın saxlanma və idarəetmə sistemi, ətraf mühit siyasəti, xidmət strukturu, yaşıllaşdırma və təmizlik standartları ilə bağlı əhatəli müraciət və sənədlər toplusu qiymətləndirilib. Məlumatlar mükafatın beynəlxalq ekspertlərdən ibarət münsiflər heyəti tərəfindən dəyərləndirilib və yekun mərhələdə sözügedən münsiflərin iştirakı ilə 30-a yaxın meyar üzrə bilavasitə Milli Park ərazisində ətraflı monitorinq və qiymətləndirmələr aparılıb.
Unikal tarixi, təbii-ekoloji və mədəni kompleks kimi Dənizkənarı Milli Parkın qiymətləndirilməsi prosesində onun estetik əhəmiyyəti, Bakı şəhərinin tarixini və müasir inkişafını əks etdirməklə, unikal şəhər mühiti yaratması, ictimai əhəmiyyəti, habelə saxlanması və idarə edilməsində dövlət tərəfindən tətbiq edilən unikal idarəetmə modeli xüsusilə qeyd edilib.
Qeyd edək ki, Dənizkənarı Milli Park öz unikallığı, ekoloji və ictimai əhəmiyyəti, həmçinin saxlanması və qorunması sahəsindəki uğurlarına görə ötən il Niderlandda “International Large Urban Parks Award” (Beynəlxalq Böyük Şəhər Parkları Mükafatı) mükafatına da layiq görülüb.

The Seaside National Park has been honored with the prestigious international "Green Flag Award". This award is one of the world's most esteemed park management evaluation systems, assessing the maintenance of high management standards, and the preservation and development of accessible, safe, well-maintained, and environmentally sustainable green spaces for public recreation.
The "Green Flag Award" program was established in 1996 and is currently an international environmental assessment system implemented in over 20 countries. The award is presented only to parks and recreational areas that achieve high performance across numerous criteria, including greenery conservation, cleanliness and safety, infrastructure condition, management efficiency, care for nature, public participation, and inclusivity
The nomination of the Seaside National Park for the "Green Flag Award" was carried out within a multi-stage international evaluation process. A comprehensive application and a dossier of documents concerning the park's maintenance and management system, environmental policy, service structure, greening, and cleanliness standards were evaluated. The data was assessed by the award's panel of international expert judges, and at the final stage, with the participation of these judges, a detailed on-site monitoring and evaluation was conducted across approximately 30 criteria within the National Park itself.
During the evaluation process of the Seaside National Park as a unique historical, natural-ecological, and cultural complex, its aesthetic importance, its reflection of Baku's history and modern development while creating a unique urban environment, its public significance, as well as the unique management model implemented by the state for its preservation and administration were particularly noted.
It should be noted that last year, the Seaside National Park was also awarded the "International Large Urban Parks Award" in the Netherlands for its uniqueness, ecological and social significance, as well as its achievements in the field of conservation and protection