Dənizkənarı Milli Parkda Milli Etalon Vaxtının göstərilməsinə başlanılıb
Milli Etalon Vaxtı - UTC (AZ)-ın nümayişi ölkədə beynəlxalq səviyyədə təsdiqlənmiş dəqiq vaxtın göstərilməsini təmin edir, vətəndaşlara saatlarını buna uyğun şəkildə tənzimləmə imkanı verir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Azərbaycan Metrologiya İnstitutu (AzMİ) tərəfindən ölkədə vaxt etalonunun tətbiqi ilə əlaqədar daha bir mühüm addım atılıb.
Artıq Dənizkənarı Milli Park ərazisində yerləşən “Saat qülləsi”ndə Azərbaycanın Milli Etalon Vaxtı – UTC (AZ) əks olunur. Bununla bağlı sözügedən qüllənin yaxınlığında ziyarətçilərin maarifləndirilməsi məqsədilə məlumatlandırıcı stend də quraşdırılıb.
Qeyd edək ki, “Saat qülləsi”ndə UTC (AZ)-ın göstərilməsi ölkədə beynəlxalq səviyyədə təsdiqlənmiş dəqiq vaxtın nümayişi ilə yanaşı, vətəndaşların saatlarını tənzimləyə bilməsi məqsədini daşıyır.
Qeyd: Milli Etalon Vaxtı - UTC (AZ) Çəkilər və Ölçülər üzrə Beynəlxalq Büro (Bureau International des Poids et Mesures - BIPM) tərəfindən 2025-ci ilin noyabr ayında təsdiq olunub, ölkədə vahid və etibarlı vaxt infrastrukturunun formalaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.

Display of the National Reference Time has begun in the Seaside National Park
The display of the National Reference Time – UTC (AZ) ensures the showing of internationally approved accurate time in the country, allowing citizens to adjust their clocks accordingly.
Another important step has been taken by the Azerbaijan Metrology Institute (AzMI), under the State Agency for Antimonopoly and Consumer Market Control under the President of the Republic of Azerbaijan, regarding the implementation of the national time reference in the country.
The National Reference Time of Azerbaijan – UTC (AZ) is now reflected in the "Clock Tower" located in the Seaside National Park. An informational stand has also been installed near the tower to raise public awareness.
It should be noted that the display of UTC (AZ) in the "Clock Tower" not only demonstrates internationally approved accurate time in the country but also enables citizens to synchronize their watches.
Note: The National Reference Time – UTC (AZ) was approved in November 2025 by the International Bureau of Weights and Measures (BIPM) and is of great importance for establishing a unified and reliable time infrastructure in the country.