Dənizkənarı Milli Parkda Milli Etalon Vaxtının göstərilməsinə başlanılıb
Milli Etalon Vaxtı - UTC (AZ)-ın nümayişi ölkədə beynəlxalq səviyyədə təsdiqlənmiş dəqiq vaxtın göstərilməsini təmin edir, vətəndaşlara saatlarını buna uyğun şəkildə tənzimləmə imkanı verir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan Azərbaycan Metrologiya İnstitutu (AzMİ) tərəfindən ölkədə vaxt etalonunun tətbiqi ilə əlaqədar daha bir mühüm addım atılıb.
Artıq Dənizkənarı Milli Park ərazisində yerləşən “Saat qülləsi”ndə Azərbaycanın Milli Etalon Vaxtı – UTC (AZ) əks olunur. Bununla bağlı sözügedən qüllənin yaxınlığında ziyarətçilərin maarifləndirilməsi məqsədilə məlumatlandırıcı stend də quraşdırılıb.
Qeyd edək ki, “Saat qülləsi”ndə UTC (AZ)-ın göstərilməsi ölkədə beynəlxalq səviyyədə təsdiqlənmiş dəqiq vaxtın nümayişi ilə yanaşı, vətəndaşların saatlarını tənzimləyə bilməsi məqsədini daşıyır.
Qeyd: Milli Etalon Vaxtı - UTC (AZ) Çəkilər və Ölçülər üzrə Beynəlxalq Büro (Bureau International des Poids et Mesures - BIPM) tərəfindən 2025-ci ilin noyabr ayında təsdiq olunub, ölkədə vahid və etibarlı vaxt infrastrukturunun formalaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.

В Приморском национальном парке началась демонстрация Национального эталонного времени
Отображение Национального эталонного времени – UTC (AZ) обеспечивает демонстрацию в стране точного времени, утверждённого на международном уровне, и позволяет гражданам соответствующим образом настраивать свои часы.
Азербайджанский институт метрологии (AzMI), подведомственный Государственному агентству по антимонопольному контролю и контролю за потребительским рынком при Президенте Азербайджанской Республики, сделал ещё один важный шаг, связанный с внедрением в стране эталона времени.
На «Часовой башне», расположенной на территории Приморского национального парка, теперь отображается Национальное эталонное время Азербайджана – UTC (AZ). Рядом с башней также установлен информационный стенд для просвещения посетителей.
Следует отметить, что отображение UTC (AZ) на «Часовой башне» не только демонстрирует точное время, утверждённое на международном уровне, но и позволяет гражданам сверять свои часы.
Примечание: Национальное эталонное время – UTC (AZ) было утверждено в ноябре 2025 года Международным бюро мер и весов (BIPM) и имеет большое значение для формирования единой и надёжной временной инфраструктуры в стране.