Prezident İlham Əliyev Bakıda Dövlət Bayrağı Meydanında olub, Azərbaycanın üçrəngli Bayrağını ucaldıb
08-11-2024
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və oğulları Heydər Əliyev noyabrın 8-də Bakıda Dövlət Bayrağı Meydanında olublar.
Dövlətimizin başçısı burada Azərbaycanın üçrəngli Bayrağını ucaldıb.
Sonra Prezident İlham Əliyev meydanda və Dövlət Bayrağı Muzeyində yaradılan şəraitlə tanış olub.
Qeyd edək, ki, Dövlət Bayrağı Muzeyi Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva tərəfindən 2010-cu il noyabrın 9-da açılıb. Muzey fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın Dövlət Bayrağı ilə yanaşı, ölkəmizdə müxtəlif dövrlərdə mövcud olan xanlıqların, dövlətlərin bayraqları əyani nümayiş etdirilib və gələn qonaqlara ətraflı məlumatlar verilib. Bundan başqa, muzeydə Azərbaycanın qədim və zəngin dövlətçilik tarixini əks etdirən 400 eksponat sərgilənib. Muzeyə gələn qonaqlara hər bir tarixi nümunə haqqında təfsilatlı məlumatlar verilib.
2017-ci ildə Dövlət Bayrağı Meydanında aparılan yenidənqurma və bərpa işləri ilə əlaqədar Dövlət Bayrağı Muzeyi də təmirə bağlanıb. Təmir-bərpa işlərinin aparıldığı illər ərzində muzeyin əməkdaşları eksponatların qorunması, saxlanılması, daha da zənginləşdirilməsi istiqamətində işlər görüb, eksponat sayını 431-ə çatdırıblar.
Təmir-bərpa işlərindən sonra yeni görkəmdə və tərtibatda fəaliyyətə başlayan Dövlət Bayrağı Muzeyində 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr olunan “Zəfər qalereyası” adlı ekspozisiya nümayiş olunur. Qalereyada Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Dövlət Bayrağının ucaldılması və Xankəndi şəhərində Vətən müharibəsindəki Qələbənin üçüncü ildönümü ilə bağlı hərbi paradın fotoları sərgilənir.
Muzey altı sərgi salonundan ibarətdir.
A Sərgi salonunda ölkəmizin qədim və orta əsrlər dövrünə aid bayraqlar, bayraq ucluqları, hakimiyyət rəmzləri, sikkələr, silahlar və XIX əsr Azərbaycan şəhərlərinin gerbləri nümayiş olunur.
B Sərgi salonu Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və Azərbaycan SSR dövrünü əhatə edir. Burada Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin parlamentində 1918-ci il dekabrın 7-də asılan Dövlət Bayrağı, həmin dövrə aid fotoşəkillər, pul əsginasları, poçt markaları, eləcə də keçmiş Azərbaycan SSR-in bayraqları, gerbləri, müxtəlif illərdə qəbul olunan konstitusiyaları, pul əsginasları və poçt markaları təqdim edilir.
C Sərgi salonundakı eksponatlar isə müstəqillik dövrünü əhatə edir. Burada Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr edilən xatirə medalları və poçt markaları, Azərbaycan Prezidentinin ştandartı, dövlətimizin orden və medalları, Azərbaycan Konstitusiyası, eləcə də Vətən müharibəsinə həsr edilən orden və medallar, dünyanın ən hündür zirvələrinə sancılmış Dövlət Bayrağı nümayiş etdirilir. Salonda Prezident İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində Dövlət Bayrağı meydanının yaradılması haqqında” 2007-ci il 17 noyabr tarixli və “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında” 2009-cu il 17 noyabr tarixli sərəncamlar, Ulu Öndər Heydər Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin 1990-cı il 17 noyabr tarixli Qərarından ibarət stend yerləşdirilib.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bayraqları, medalları, emblem və şevronları isə muzeyin D salonunda sərgilənir.
E və F salonlarında Azərbaycanın hərbi qulluqçularının mərasim geyim formaları nümayiş olunur.
Bundan əlavə, Dövlət Bayrağı Muzeyindəki monitorlarda ölkəmizin qədim və orta əsrlər, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və Azərbaycan SSR dövrünə, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın dövlətçilik tarixindəki xidmətlərinə, Prezident İlham Əliyevin ordu quruculuğuna və Ali Baş Komandanlığı ilə Vətən müharibəsindəki tarixi qələbəyə həsr edilən videolar nümayiş olunur.

Президент Ильхам Алиев побывал на Площади Государственного Флага в Баку и поднял трехцветный Флаг Азербайджана
08-11-2024
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их сын Гейдар Алиев 8 ноября посетили Площадь Государственного Флага в Баку. Глава нашего государства поднял здесь трехцветный Флаг Азербайджана.
Затем Президент Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными на площади и в Музее Государственного Флага.
Отметим, что Музей Государственного Флага был открыт Президентом Ильхамом Алиевым и первой леди Мехрибан Алиевой 9 ноября 2010 года. В течение своей деятельности музей демонстрировал не только Государственный Флаг Азербайджана, но и флаги ханств и государств, существовавших в разные периоды на территории нашей страны, а также предоставлял посетителям подробную информацию. Кроме того, в музее были выставлены 400 экспонатов, отражающих древнюю и богатую историю государственности Азербайджана. Посетителям музея предоставлялись подробные сведения о каждом историческом образце.
В 2017 году в связи с реконструкцией и восстановительными работами на Площади Государственного Флага музей также был закрыт на ремонт. В течение лет, когда проводились ремонтно-восстановительные работы, сотрудники музея проделали работу по сохранению, защите и дальнейшему обогащению экспонатов, доведя их количество до 431.
После ремонтно-восстановительных работ Музей Государственного Флага возобновил свою деятельность в новом облике и оформлении, где представлена экспозиция под названием "Галерея Победы", посвященная 44-дневной Отечественной войне. В галерее выставлены фотографии, на которых Победный Верховный Главнокомандующий, Президент Ильхам Алиев, поднимает Государственный Флаг на освобожденных от оккупации территориях, а также снимки военного парада в городе Ханкенди по случаю третьей годовщины Победы в Отечественной войне.
Музей состоит из шести выставочных залов.
В зале А выставлены флаги, навершия флагштоков, символы власти, монеты, оружие и гербы азербайджанских городов XIX века, относящиеся к древнему и средневековому периоду нашей страны.
Зал B охватывает период Азербайджанской Демократической Республики и Азербайджанской ССР. Здесь представлены Государственный Флаг, поднятый в парламенте Азербайджанской Демократической Республики 7 декабря 1918 года, фотографии того периода, денежные знаки, почтовые марки, а также флаги и гербы бывшей Азербайджанской ССР, принятые в разные годы конституции, денежные знаки и почтовые марки.
В зале C экспонаты охватывают период независимости. Здесь выставлены памятные медали и почтовые марки, посвященные Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, штандарт Президента Азербайджана, ордена и медали нашего государства, Конституция Азербайджана, а также ордена и медали, посвященные Отечественной войне, и Государственный Флаг, водруженный на самые высокие вершины мира. В зале также размещен стенд с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 17 ноября 2007 года "О создании Площади Государственного Флага в столице Азербайджанской Республики – городе Баку" и Распоряжением от 17 ноября 2009 года "Об учреждении Дня Государственного Флага Азербайджанской Республики", а также Решением Верховного Меджлиса Нахичеванской Автономной Республики от 17 ноября 1990 года, принятым под председательством Великого Лидера Гейдара Алиева.
Флаги, медали, эмблемы и шевроны Вооруженных Сил Азербайджана выставлены в зале D музея.
В залах E и F представлены парадные формы военнослужащих Азербайджана.
Кроме того, на мониторах Музея Государственного Флага демонстрируются видеоматериалы, посвященные древнему и средневековому периоду нашей страны, периоду Азербайджанской Демократической Республики и Азербайджанской ССР, заслугам Общенационального лидера Гейдара Алиева в истории государственности Азербайджана, а также армистроительству Президента Ильхама Алиева и исторической победе в Отечественной войне под его Верховным Главнокомандованием.