Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Bakı Marafonu 2025” baş tutdu.
Marafonda Azərbaycan vətəndaşları ilə yanaşı, 20-dən çox ölkədən iştirakçılar da yer alıblar. Yarış Dövlət Bayrağı Meydanından start götürərək, Dənizkənarı Milli Park və paytaxtın əsas prospektləri boyunca uzanan 21 km-lik marşrutu əhatə edib.
Marafondan öncə fiziki imkanları məhdud şəxslər və Daun sindromlu uşaqlar üçün yürüş təşkil olunub.
“Küləyə qalib gəl” şüarı ilə keçirilən marafonda kişilər arasında qalib türkiyəli Atac Sezgin olub. Ukraynalı Vitali Şafar ikinci, türkiyəli Murat Emekdar isə üçüncü yeri tutub. Qadınların yarışında isə ukraynalı Natalya Semenoviç birinci, azərbaycanlı Anna Yusupova ikinci, yaponiyalı Eriko Soma isə üçüncü yerə layiq görülüb.
25-09-2020
Milli Parkda tələbələr üçün plener məşğələ keçirilib
25-04-2019
Formula-1 azarkeşləri Bakı bulvarında
Dövlət Bayrağı Meydanında ucaldılan üçrəngli bayrağımız ölçüsünə görə "Ginnesin rekordlar kitabı"na düşüb

В Баку состоялся марафон «Baku Marathon 2025» по инициативе Фонда Гейдара Алиева
В марафоне приняли участие не только граждане Азербайджана, но и спортсмены из более чем 20 стран. Старт был дан на Площади Государственного флага, а трасса протяженностью 21 км пролегала через Приморский национальный парк и основные проспекты столицы.
Перед основным забегом прошла благотворительная прогулка для людей с ограниченными возможностями и детей с синдромом Дауна.
Марафон прошел под девизом «Победи ветер». Среди мужчин победу одержал турок Атач Сезгин, второе место занял украинец Виталий Шафар, третье — турок Мурат Эмекдар. В женском забеге первой стала украинка Наталья Семенович, второй — азербайджанка Анна Юсупова, третьей — японка Эрико Сома.