Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədovun sədrliyi ilə yanvarın 27-də Nazirlər Kabinetində “Xəzər dənizində müxtəlif təyinatlı qəzalı və yararsız vəziyyətdə olan hidrotexniki qurğuların, o cümlədən qəzalı vəziyyətdə olan və ləğv olunmuş quyuların təkrar ləğvi və izolyasiyası, estakadaların, yanalma körpülərinin, platformaların, həmçinin batmış və yarımbatmış vəziyyətdə olan gəmilərin çıxarılması və digər reabilitasiya işlərinin həyata keçirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Kompleks Tədbirlər Planı”nın icrası və Bakı buxtasının ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması məsələlərinə həsr olunmuş iclas keçirilib.
Baş nazir Əli Əsədov çıxışında Xəzər dənizində köhnəlmiş hidrotexniki qurğuların, eləcə də uzunmüddətli antropogen təsirlərin Bakı buxtasında, o cümlədən Dənizkənarı bulvar akvatoriyasında çirklənməni dərinləşdirdiyini qeyd edərək, ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Müzakirələr nəticəsində Xəzər dənizində monitorinqlərin aparılması, interaktiv xəritə-sxemin hazırlanması, qəzalı qurğuların və batmış gəmilərin çıxarılması, görülən tədbirlərin dəniz ətraf mühitinə təsirinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.
Eyni zamanda Bakı buxtasının (Dənizkənarı bulvarın) təmizlənməsi məqsədilə dəniz suyunun çəkilməsi ilə sahilə yaxın metal konstruksiyaların kənarlaşdırılması, hövzəyə çirkab suların axıdılmasının qarşısının alınması, su səthində üzən neft ləkələrinin və tullantıların, eləcə də neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsini nəzərdə tutan Tədbirlər Planının hazırlanması tapşırılıb.

On January 27, a meeting chaired by the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Ali Asadov, was held at the Cabinet of Ministers. The meeting was dedicated to the implementation of the "Comprehensive Action Plan for 2025–2030 on the re-abandonment and isolation of various emergency and unfit hydraulic structures in the Caspian Sea, including emergency and decommissioned wells, the removal of offshore platforms, trestle bridges, jetties, as well as sunken and semi-submerged vessels, and other rehabilitation works," as well as to the improvement of the ecological situation in Baku Bay.
In his speech, Prime Minister Ali Asadov emphasized the importance of improving the ecological situation, noting that outdated hydraulic structures in the Caspian Sea, along with long-term anthropogenic impacts, have exacerbated pollution in Baku Bay, including the water area of the Seaside Boulevard.
As a result of the discussions, relevant instructions were given regarding conducting monitoring in the Caspian Sea, preparing an interactive map-scheme, removing emergency structures and sunken vessels, and assessing the impact of the measures taken on the marine environment.
At the same time, in order to clean up Baku Bay (the Seaside Boulevard area), instructions were given to develop an Action Plan envisaging the removal of metal structures near the shore by drawing down seawater, preventing the discharge of wastewater into the bay, cleaning up oil slicks and waste on the water surface, as well as oil-contaminated soil.